Zasady działania banków czasu

Bank czasu – nieformalna najczęściej instytucja samopomocowa, opierająca się na bezgotówkowej wymianie usług pomiędzy jej członkami.

W zależności od swoich umiejętności i zasobów uczestnicy banku deklarują, jakie rodzaje usług mogą świadczyć na rzecz innych, a jakich potrzebują. Usługi świadczone na rzecz innych członków banku czasu są odnotowywane – pomaga w tym system wzajemnych podziękowań i komentarzy. Dzięki wyrobionej w ten sposób reputacji możemy poprosić o potrzebną w danej chwili pomoc, której udzieli któraś z osób należących do systemu oferująca interesującą nas usługę.

Więcej o historii powstania Banków Czasu na: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bank_czasu.

Banki czasu w Polsce

Obecnie w naszym kraju prężnie rozwija się sieć lokalnych banków czasu. Wymiana usług dokonuje się w nich w gronie uczestników mieszkających najczęściej w tych samych miejscowościach. Naszym celem jest połączenie tych lokalnych inicjatyw w ogólnopolski ruch dzielenia się wolnym czasem. Zamierzamy nie tylko zaprosić dotychczasowych członków banków czasu, lecz przede wszystkim zainteresować tą ideą szerokie grono Polaków, promując ideę w internecie i w mediach. Uważamy, że ludzie będą chcieli dzielić się swoim czasem i umiejętnościami. Przecież gdyby wszyscy umieli wszystko, nikt nie byłby nikomu potrzebny.

BankCzasu.org

W odróżnieniu od tradycyjnych banków czasu, BankCzasu.org funkcjonuje bez żadnej, choćby wirtualnej waluty. Naszym założeniem jest wzajemna samopomoc oraz system podziękowań i komentarzy dla tych, którzy poświęcili swój czas w służbie innym. Nie chcemy przyciągać pijawek ani nadmiernych altruistów. Wierzymy, że ludzie będą chcieli wziąć udział w projekcie, w którym każdy, niezależnie od wykształcenia czy wieku, ma do zaoferowania pewne umiejętności lub czas potrzebne innemu człowiekowi.

Materiały do pobrania

BankCzasu.org